Staff

HEADMASTER

Stuart Quarmby

PhD, MEd(Admin), BEd(Sc), PTC(Hons), MACE, AMACEL

EXECUTIVE

 

Deputy Headmaster T-12

Ian Croger, MEd, BA, DipTeach (SocSci), MACE

Director of Pastoral Care T-12

Liam Toland, BHealthSc, DipEd

Director of Teaching & Learning T-6     

Jacqueline Huxtable, MEd, BEd, DipTeach

Director of Teaching & Learning 7-12Paul Burns,  MEd (Lead) BEd PhyHlth (Hons)

SENIOR MANAGEMENT

 

English Coordinator          

Wendy Croger, MEd, BA, DipEd, CertIV WT&A

Humanities Coordinator

Jay Hart, GradDipEd, BEc

Mathematics/PDHPE/ Christian Studies Coordinator

Tim Hicks, MEd (Leadership), GradDipEd, BSc, BTh (Hons), DipDiv, MACE

Creative Arts/LOTE Coordinator

Simon Denley, MEd (Admin), BTeach (Mus), GRNCM, MACE

Science Coordinator

Andrew Eaton, PhD, GradDipEd, BSc (Hons), MRACI, CChem

TAS CoordinatorRichard Madden, BEd(TAS), BTec First Cert (Eng), BTec National Cert (Eng)

Pastoral Care Coordinator 5-8

Peter Hazlewood

Pastoral Care Coordinator T-4Stuart McIntosh, MEd(Admin), BEd, BTeach, Cert Residential Care, MACE

College Administrator

Jonathan Shaw, BGenStud; DipBus (School Compliance)

Headmaster’s Secretary

Rhonda Hay, BEd(Adult), DipMan, DipBus, DipBibStud, CertIVTAE, TypTeachCert

Property Manager

Fred Schroder, DipBus (School Com), Woodmach CertAGrade, PostTradeCert

IT Manager

Peter O’Connell, BSc (Comp), AssDipAppSci (Manuf), CertIV TAA

SENIOR STAFF

 

IRC Coordinator

Louise Saint-John, MEd (Teach/Lib), MArts (Eng & Ling), BEd (Prim), BEd (Sec)(Hons)

Secondary Sports Coordinator

Mark Goldsbrough, BEd Physical & Health Ed

Primary Sports Coordinator

Darren Wayne, MEd(Ed Leadership), BTeach, BEd, Anglican Youthworks Cert

Assistant Director of T&L T-6

Michael Matthews, GradDipEd, BTeach, Cert Gifted Ed

Assistant Creative Arts Coordinator

Sarah Talbot, BABTeach

Assistant PDHPE Coordinator

Emily Madden, MEd Stud (Math), BEd (Human Move & Health Studs)

Learning Support Coordinator (K - 12)

Lucy Gregory, BTeach(Primary), PostGradDip (Special Education)

TEACHING STAFF

 

Primary

Travis Coutts-Smith, BArts, DipEd (Primary)

 Darren Wayne, MEd(Ed Leadership), BTeach, BEd, Anglican Youthworks Cert
 Peter Hazelwood, BEd (Primary)
 Michael Matthews, GradDipEd, BTeach, Cert Gifted Ed
 Stuart McIntosh, MEd(Admin), BEd, BTeach, Cert Residential Care, MACE

 

Kristy-Lee Ferris, BTeach 

 

Kerry Apps, BEd (Primary)

 

Stuart Houweling, BEd (PDHPE), BHSc, GradDipEd

 

Kim Vidler, MTeach, BArts

 

Tania Simmons, BEd

 

Kathrine Frost, BTeach, CertChildStud

 

Melanie Grant, BEd(Primary)

 

Lisa Maher, BTeach, Cert IV Human Resources

 

Tracy Turner, BTeach, BEd

 

Rebecca Napier, BA, BTeach

 

Kim Reid, MTeach, BEd, DipChServ

 

Lisa Barron (Temp), BEd

 

Roslynne Patterson  BEd (Primary), DipTh, DipBus (Frontline Management), DipT&A

Library - Primary

Gail Staples, Grad.Dip (School-Librarianship), B.Ed, DipTeach, Cert IV in TESOL

Secondary

 

Mathematics/ PDHPE/ Christian Studies

Emily Madden, MEd Stud (Math), BEd (Human Move & Health Studs)

 

Benjamin Leffley, BSc(Physics), BTeach (Mathematics/Science)

 

Karen Zvargulis, BTeach, BGenStud, DipBus

 

Kristy Coutts-Smith, BMathEd

 Erica Bawden, BEd, MEdStud

Science/Technology

Wayne Baulch, GradDipEd, GradDipBible&Missions, BEnvSc

 

Cathy Perri, GradDipEd, BSc (Ag)(Hons)

 

Craig Russell, BSc, BTeach, PTC (Hons)

 

Robert Bearlin, PhD, GradDip CareerEd&Dev, BSc (Hon), DipEd

 

Jason Gregory, BEd(TAS), CertIV WT&A, CertIII (Com Cookery)

 

Michael Cassidy, BEd (TAS), Adv CertIV (Hort), CertIV WT&A, CertIV (1st Class) Fitting & Machining, CertIV Cabinetmaking, CertIV Woodturning, CertIII Construction, CertIII Conservation and Land Management

 

Ben Jones, BBus, PostGradDipEd, GradCertRE, CertIV Interactive Multimedia

 

Emily Bailey, BVAD, GradDipEd

 Owen Beckinsale, BAppSc, BTeach, PostGradDip

English/Humanities

Colin Powter, GradDipEd, BA

 

Doug Hewitt, BBus (HRM Ec)

 

James Shellshear, BArts, DipEd

 

Tim Van Netten, BArts, MTeach (Hons)

 

Catherine Rigg, MEd, BTeach, BA

 

Trudy Miller, BEd (Social Sciences)

 

Joshua Davis, MTeach, BA, LLB (Hons)

 Christine Mozejko, MEd (Leadership), BABEd (English and History), Cert IV Management

Creative Arts/LOTE

Lloyd Grant, BMusBEd

 

Belinda Taylor, MCA (Visual), GradDipEd, BCA (Visual)

 

Carolyn Clark, BEd (Hons), PTC (Hons)

 

Samara Hedges, BEd (Dance)

 

Julia Ware, BEd, BA (English/Visual Arts)

  

Support Teachers

 

Teacher's Aides

Catherine Hyslop, Cert III Teacher's Aide (Special), Cert III Early Childhood Education, Cert III Business Administration (Education)

 

Karryn Moller, Cert III Teacher’s Aide (Special), TeachAideCert, Cert IV Lib & Cultural Services

 

Joann Bethune, BSc(Chem), Cert III Teacher’s Aide (Special), TeachAide Cert

 

Lyndell Hart, Cert III Teacher’s Aide (Special), DipMarketing, MCA Sales, Management Cert

 

 

SUPPORT STAFF

 

Office

Deborah Cook, Adv SecStudies, Cert III Teacher’s Aide (Sp)

 

Kristy Frederiksen, Cert III Business Administration

 Lorna Harper, HDAP (RSA)

Accounts

Peter Hay, Accounting Cert, Dip Man, CertIV WT&A

 

Lisa Grzasko, BSc, BIntStuds, Cert IV Fin Services

IT Assistant Manager

Ben Newhouse, BInfo Tech, CertIV IT Support, DipIT (Sys Admin), DPS:Switch/Wireless

Grounds/Maintenance

Christian Dubois, CFC (Charp Met) Switzerland

 

Joshua Edwards

Development Officer (Marketing & Enrolments)

Kristy Biddle
Librarian AssistantSally McIntosh, BEd (Early Childhood), GradDipEd (Information Services)

Canteen Supervisor 

Carolyn Richards, CertIV Retail Man, CertIII Nutrition, CertIII BusAdmin

TAS/Tech Assistant

Pauline Cochrane, CertIII Hospitality, Secretarial Studies, TeachAideCert

Science/Tech Assistant              

Simon Hirth, BSc (Forensic Science)